The Kernel på Borefts Beer Festival

The Kernel er et forholdsvist nyt engelsk bryggeri, beliggende i Londons hippe Borough-kvarter. De har eksisteret siden 2009 og er garanter for let drikkeligt humlet øl, med pale ales og IPAer tilsat konstant skiftende humlekombinationer. Til Borefts havde de medbragt noget humlet, noget sort og noget eksperimenterende, og for mit vedkommende var der ingen tvivl om at det humlede var bedst.

Deres Table Beer var måske mest imponerende. En session ber på kun 3% alkohol, som eksploderede i duft og smag af tropiske frugter og citrus, og præsterede det sværeste for øl i denne kategori, nemlig at holde balance mellem bitterhed og en spinkel maltkrop. Den fandtes også i en fadlagret version, der var gæret videre med mælkesyrebakterier. Den fik meget karatkter af citronsaft, og kunne slet ikke bære det.

To andre øl med humlen i centrum var Waimea Pale Ale, og Simcoe-Amarillo IPA. Waimea er en ny New Zealandsk humle, med den karakteristiske Down-Under karakter af tropisk frugt. Som altid hos the Kernel var det en øl i flot balance, lidt sødlig, hvilket også blev forstærket af humlens frugtnoter. IPAen var også frugtet, her mest af alt i retning af citrus, og jeg har pudsigt nok ikke noteret noget fersken, som ellers er den hovedkarakter jeg forbinder med både Simcoe og Amarillo.

Der var også behørig respekt til en imperial brown stout, lagret på Glen Spey whiskyfade i anledning af festivalen. Mørkebrun med et tæt lille lysebrunt skum, og med en maltkarakter der var domineret af chokolade, og med en sødlig smag hvor der kom lag af vanilje og egetræ henover malten. Meget nydelig, hvilket er mere end kan siges om bryggeriets Festival Special, en syrlig honning- og frugtøl der ikke var kogt og ikke humlet. Der er en grund til at øl normalt er gennem disse processer, og resultatet var noget rod af gærsmag, frugt og syrlighed.

Bryggeriet er i verdensklasse når det kommer til lyse, humlede øl, og er man i London gør man klogt i at lægge vejen forbi når de har åbent hus hver lørdag formiddag. Her er der liv og glade dage, godt øl, og godt selskab, når Londons ølhoveder lægger vejen forbi for at smage den sidste nye pale ale og IPA. Typisk i selskab med lidt pølse eller ost fra områdets andre små specialbutikker.

Leave a Reply