Julebryg 2022 – Too Old To Die Young

Too Old To Die Young er et ungt bryggeri med kun lige et år på bagen. Det består af en flok gode mennesker med masser af erfaring i ølverdenen. Med investering fra værtshus-konglomeratet Rekom Group i ryggen har de etableret sig med bryggeri i Sønderborg og ølbar på Nørrebro i København. Der brygges da også øl til folket. Sjove navne, seje etiketter og let tilgængelige øl. De øl jeg har smagt har været søde og venlige, og ofte med kraftige smagstilsætninger der gør det let at forstå øllet. Jeg tror det sælger godt til folk der går på Heidi’s Bier Bar og gerne vil skille sig lidt ud.

Too Old To Die Young Sorte Juletanker

Too Old To Die Young: Sorte Juletanker

En pastry stout på 10,5% tilsat julekoncentrat. Både honningkage og nelliker, kanel og ingefær er der tilsat. Ingefær er sådan en ingrediens der kan fuldstændig dominere en øl, når først man har lært at skelne den. Som tonka-bønner eller brettanomyces. Så for mig dufter denne øl af hårdt ristet malt (trækul og aske) med lakrids-noter og kraftig ingefær. Smagen er sød og næsten klistret. At komme laktose i en så stærk øl er lidt for meget af det gode, selv om grundøllet ellers virker velbrygget. Det ristede og brændte dominerer smagen sammen med en markant og unik krydring. 3½ stjerner

Too Old To Die Young Sønderjysk Julefest

Too Old To Die Young: Sønderjysk Julefest

På Untappd kaldes øltypen for “Pastry sour”. Altså vammelsød syrlig kage-øl. Der gemmer sig muligvis en syrlig øl i baggrunden, men den er i hvert fald helt dækket til bag store mængder laktose. Ud over sødmen er der tilsat kirsebær i forskellige former, foruden vanilje. Det jeg kan dufte er dog ikke friske kirsebær, men nærmere rød vingummi. Den der er formet som kirsebær. Smagen holder sig også til kirsebærslik. Restsødmen er så udtalt at øllet nærmest er lidt tyktflydende, trods kun 6,5% alkohol. Den vil muligvis kunne drikkes til den portionspakkede fade, men søde risalamande der sælges i supermarkedet i denne tid. Men det bliver ikke mig der afprøver den sammensætning. 1½ stjerner

Julebryg 2022

Bryggeriforeningen har sendt mig en kasse med julebryg der kan anmeldes. Jeg har i år valgt at dele dem efter bryggeri, og lave et indlæg når jeg har tid, i måneden op til jul. De fleste øl vil være fra Bryggeriforeningens kasse, men der vil også være nogle jeg selv har købt. Alle øl der anmeldes under juletemaet bedømmes med nul til fem stjerner som de foregående år. Husk også at læse indlæggene fra 2021 og 2020.

2 Replies to “Julebryg 2022 – Too Old To Die Young”

Leave a Reply